EN
Kongre Bilimsel programını pdf formatında indirmek için tıklayınız.
A SALONU

PANEL 1-BİLİŞİM VE LABORATUVAR PANELİ

14:00-14:30

Sağlıkta 4.0 Çağına Hoşgeldiniz - Banu İşbilen Başok

14:30-15:00

Laboratuvar Tıbbında Dijitalizasyon ve Yapay Zeka - Ali Rıza Şişman
 

15:00-15:30

Tıpta Yapay Zeka - Levent Korkmaz

15:30-15:45

Soru-Cevap
 

15:45-16:15

KAHVE MOLASI
 

16:15-16:50

KONFERANS 1 -  İmmünfiksasyon Elektroforezi ve Vaka Sunumu – Murat Bolayırlı
 

İçerik için tıklayınız
16:50-17:00

Soru-Cevap
 

17:30-18:15

AÇILIŞ 
 

18:15-19:00

Açılış Konuşması

KONFERANS 2 -İnovatif Biyokimya (Biyokimya 4.0) –  Özcan Erel

SALON-2

UZMANINA DANIŞIN PANELİ
 

08:00-09:00

Etanol Analizler: Sorumluluklarımız, Sorunlarımız - Turan Turhan
 

İçerik için tıklayınız
A SALONU

PANEL 2-MADDE ANALİZLERİ PANELİ
 

09:00-09:30

İdrarda Yasaklı Madde Analizi, Genel Bakış Açısı ile - Çiğdem Karakükcü
 

09:30-10:00

Tükrükte Yasaklı Madde Analizi - Alain Verstraete (Belçika)

10:00-10:30

İdrar Madde Analizlerinde Yasal Düzenlemelerin Gözden Geçirilmesi - Hüseyin Kurku
 

10:30-10:45

Soru-Cevap
 

10:45-11:15

KAHVE MOLASI
 

11:15-11:50

KONFERANS 3 -Nutrigenomik, Kronik Hastalıklar ve Kanser - Gültekin Yücel

11:50-12:00

Soru-Cevap
 

12:00-13:30

ÖĞLE YEMEĞİ
 

13:30-14:05

KONFERANS 4- Azerbaycanda Sağlık Sistemi ve Tıbbi Laboratuvar Yönetimi – Ramin Bayramlı (Azerbaycan)

14:05-14:15

Soru-Cevap
 

14:15-14:50

KONFERANS 5 -HbA1c'de Eksternal Kalite Kontrol ve HbA1c'de Kalite Hedefleri – Cas Weykamp (Hollanda)

14:50-15:00

Soru-Cevap
 

15:00-15:35

KONFERANS 6 -Otofajinin Kalıtsal Hastalıkları – Carlo Dionisi-Vici (İtalya)

15:35-15:45

Soru-Cevap
 

15:45-16:15

KAHVE MOLASI
 

16:15-16:50

KONFERANS 7 -Referans Aralıkların Rutin Laboratuvarlara Adaptasyonu – Yeşim Özarda
 

İçerik için tıklayınız
16:50-17:00

Soru-Cevap
 

17:00-17:35

KONFERANS 8 -Sağlık Bakanlığı Mevzuatları – Ferzane Mercan
 

17:35-17:45

Soru-Cevap
 

SALON-2

UZMANINA DANIŞIN PANELİ

08:00-09:00

Kardiyak Troponinler; Laboratuvardan Kliniğe - Asım Örem, Cihan Örem
 

A SALONU
09:00-09:35

KONFERANS 9 -Nörodejeneratif Hastalıklarda BOS Biyomarkerları – Nevin İlhan

09:35-09:45

Soru-Cevap
 

09:45-10:30

KONFERANS 10 - Laboratuvar Otomasyonunda Yeni Nesil Numune Taşıma Yöntemleri - Laurent Viel (Fransa), Cem Öcal

10:30-11:00

KAHVE MOLASI
 

11:00-11:35

KONFERANS 11 - Sepsis'de CRP ve Prokalsitonin – Fatma Ceyla Eraldemir
 

11:35-11:45

Soru-Cevap
 

11:45-12:30

KONFERANS 12 -Sepsis Tanısında Yeni Bir Belirteç : ESId - Nalan Sezer

12:30-13:30

ÖĞLE YEMEĞİ

PANEL 3-ENDOKRİN PANELİ

13:30-14:00

Tiroid Fonksiyon Testlerinin Değerlendirilmesinde Akılcı Laboratuvar - Dildar Konukoğlu
 

İçerik için tıklayınız
14:00-14:30

İnsülin Direnci ve İnsülin Analiz Sorunları - Özlem Gülbahar
 

İçerik için tıklayınız
14:30-15:00

Adrenal Bez ve Endokrin Dinamik Fonksiyon Testleri – Yüksel Aliyazıcıoğlu
 

İçerik için tıklayınız
15:00-15:15

Soru-Cevap
 

15:15-15:45

KAHVE MOLASI
 

PANEL 4-TIBBİ BİYOKİMYA UZMANLIK EĞİTİMİ VE UYGULAMADAKİ DENEYİMLERİ PANELİ 

15:45-16:15

Tıbbi Biyokimya Uzmanlık Eğitimi: Neredeyiz, Nereye Gidiyoruz - Eser Sözmen
 

İçerik için tıklayınız
16:15-16:30

Biyokimya Uzmanlık Eğitiminde Sağlık Bakanlığı Deneyimi - Elif Merve Girgin
 

16:30-16:45

Biyokimya Uzmanlık Eğitiminde Üniversite Deneyimi - Mehtap Esen
 

16:45-17:00

Halk Sağlığı Laboratuvarında Biyokimya Uzmanlık Deneyimi - Muhammet Fevzi Kılınçkaya
 

17:00-17:15

ARA
 

17:15-17:45

Klinik Biyokimya ve Moleküler Testler: Dünü, Bugünü, Yarını - Uzay Görmüş DeGrigo
 

17:45-18:15

Hücresel Tedavilerde Klinik Biyokimya Laboratuvarı-Otoimmün Hastalıkların Tedavisinde Hücresel Tedaviler - Alper Tunga Özdemir
 

İçerik için tıklayınız
18:15-18:30

Soru-Cevap
 

B SALONU
08:30-09:45

SÖZLÜ BİLDİRİLER

10:30-11:45

SÖZLÜ BİLDİRİLER

PANEL-5 KAN GAZLARI PANELİ

13:30-14:00

Kan Gazları: Preanalitik ve Analitik Süreçler - Fehime Benli Aksungar

14:00-14:30

Kan Gazları ve Metabolizmanın Değerlendirilmesi - Işıl Özkoçak Turan

İçerik için tıklayınız
14:30-14:45

Soru-Cevap
 

14:45-15:15

KAHVE MOLASI
 

15:15-18:30

SÖZLÜ BİLDİRİLER

SALON-2

UZMANINA DANIŞIN PANELİ

08:00-09:00

Preanalitik, Analitik ve Postanalitik Yönüyle Kreatinin - Caner Karahan
 

A SALONU
09:00-09:35

KONFERANS 13 - Yeterlilik Testi (PT) Programları - Moleküler Testlerde Dış Kalite Programları - Alexander Haliassos (Yunanistan)

09:35-09:45

Soru-Cevap

PANEL 6 -SÖZ MUTFAĞIN

09:45-10:10

Preanalitik Süreçte Filebotomi - Pınar Eker
 

10:10-10:35

Sağlık için Sağlıklı Çalışma - Seracettin Günaydın
 

10:35-10:50

“Uzman Dışı Tıbbi Laboratuvar Çalışanlarının Bugünü ve Yarını Açısından Genel Değerlendirme” Anket Sonuçları Sunumu - Feyza Genç Şatır

10:50-11:20

KAHVE MOLASI

11:20-11:35

Tıbbi Laboratuvarda Etkin İletişim Yönetimi - Gülen Feyzan Aydoğdu

11:35-11:45

Bir Tıbbi Laboratuvar Teknisyeninin Güncesi - Gülşah Ataker

11:45-12:00

Soru-Cevap

Sempozyun Bilimsel programını pdf formatında indirmek için tıklayınız.

03 Ekim 2019

B SALONU

[08:30-10:30] - OTURUM- 1

08:30-09:00

Açılış Konuşmaları - Dildar Konukoğlu, Ferruh K. İşman, İncilay Lay

09:00-09:45

Kalıtsal Metabolizma Hastalıklarına Klinik ve Laboratuvar Yaklaşım - Turgay Coşkun 
 

09:45-10:30

Neonatal Screening of Inborn Errors of Metabolism - Carlo Dionisi-Vici (İtalya)

10:30-11:00

KAHVE MOLASI

[11:00-12:30] - OTURUM-2

11:00-11:45

Erişkin Döneminde Kalıtsal Metabolizma Hastalıklarına Yaklaşım - Selçuk Dağdelen
 

11:45-12:30

Kalıtsal Metabolizma Hastalıkları Laboratuvarı-Örneklerle Test Portföyü - İncilay Lay
 

12:30-13:45

ÖĞLE YEMEĞİ

[13:45-15:15] - OTURUM-3

13:45-14:30

Kalıtsal Metabolizma Hastalıklarında Genetik Tanı Yöntemleri Teknikler - Fatih Süheyl EZGÜ 
 

14:30-15:15

Kalıtsal Metabolizma Hastalıkları Laboratuvarında Biyobelirteçler - Eser Sözmen
 

15:15-15:45

KAHVE MOLASI
 

[15:45-17:15] - OTURUM-4

15:45-16:30

Kalıtsal Metabolizma Hastalıklarında Metabolomik - Basri Gülbakan
 

16:30-17:15

Kalıtsal Metabolizma Hastalıkları Laboratuvarında Güncel Gelişmeler - Ali Ünlü
 

17:15-18:30

SÖZLÜ BİLDİRİLER

KAPANIŞ

04 Ekim 2019

SALON-1

[09:00-17:00] - KROMATOGRAFİ TEKNİKLERİ KURSU (Cihaz Başında Pratik Eğitim)

09:00-17:00

Ferruh K. İşman
Taner Özgürtaş

Kromatografi Temel Prensipleri
Kromatografik Metod Geliştirme
Kütle Spektrofotometri Temel Prensipleri
Kütle Spektrofotometri için Metod Geliştirme ve Numune Hazırlama
 

Kurs programlarını pdf formatında indirmek için tıklayınız.

02 Ekim 2019

KURS SALONU 1

[14:00-17:30] - KURS-1 İÇ ve DIŞ KALİTE YÖNETİM KURSU
Kurs kaydı 20 kişi ile sınırlıdır - Kurs Katılımı Ücretsizdir.

14:00-17:30

Fatih Bakır
Toplam Analitik Hata
İç Kalite Kontrol- Düzeltici Önleyici Faaliyetleri
Dış Kalite Kontrol- Düzeltici Önleyici Faaliyetleri
Soru ve Katkılar 
 

03 Ekim 2019

KURS SALONU 1

[09:00-17:00] - KURS-2 CLSI DOKÜMAN EĞİTİMİ KURSU  
Kurs kaydı 20 kişi ile sınırlıdır. - Kurs Kayıt Ücreti 118 TL’dir

09:00-17:00

Metin Uyanık
Fatih Yeşildal

CLSI dökümanları, laboratuvar süreçlerinin standardizasyonu yoluyla klinik laboratuvarlar arasında harmonizasyonu sağlamak açısından önemli bir role sahiptir. Ayrıca en yeni uygulama kılavuzları ve laboratuvar akreditasyon gereksinimleri doğrultusunda laboratuvarı güncel tutmak için gereken bilgileri sağlamaktadır.

Amaç:
1. Klinik laboratuvarlardaki ölçüm prosedürlerini değerlendirmede kullanılan temel CLSI kılavuzlarını tanıtmak
2. Ölçüm prosedürlerinin kurulumu ve geliştirilmesi aşamasından başlayarak, uygulama ve kullanım aşamasına kadar izlenen basamakları CLSI değerlendirme protokolü (EP) kılavuzları ışığında incelemek
3. Devamını incelemek için tıklayın

04 Ekim 2019

KURS SALONU 2

[09:00-17:00] – KURS 3 - KROMATOGRAFİ TEKNİKLERİ KURSU (Cihaz Başında Pratik Eğitim)
Kurs kaydı 15 kişi ile sınırlıdır - Kurs Kayıt Ücreti 118 TL’dir

09:00-17:00

Ferruh K. İşman
Taner Özgürtaş

Kromatografi Temel Prensipleri
Kromatografik Metod Geliştirme
Kütle Spektrofotometri Temel Prensipleri
Kütle Spektrofotometri için Metod Geliştirme ve Numune Hazırlama

KURS SALONU 1

[09:00-17:00] -KURS-4 KALITSAL KAN HASTALIKLARINDA TANI KURSU
Kurs kaydı 20 kişi ile sınırlıdır - Kurs Katılımı Ücretsizdir.

09:00-17:00

Abdullah Arpacı
Bahar Ünlü
Sibel Elmacıoğlu 

Anormal Hemoglobinler'de Tanı
Talasemiler'de Tanı
Olgu ve Problem Çözümleri ile Tanı Yöntemlerini Tartışma
Elektroforez; Agaroz ve Kapiller Elektroforez, HPLC
Moleküler Yöntemler; RFLP, Diagnostik PCR(ARMS), Sekanslama(Sequencing)

İçerik için tıklayınız